PROJEKTY,  INNOWACJE

WIĘCEJ

NAUCZYCIELE

WIĘCEJ

GALERIE , ZDJĘCIA,  FILMY

ZDJĘCIAFILMY

Uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych z terenu gminy Wyszków będą mogli uczestniczyć w Programie bezpłatnych, przesiewowych badań słuchu, realizowane przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. 

Program badań słuchu skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019 i wdrażany będzie w 4 miastach na prawach powiatu (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce) oraz 33 powiatach (białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, gostyniński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płocki, płoński, pruszkowski, przasnyski, pułtuski, radomski, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński, żyrardowski). Program realizowany jest w ramach ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych konkursu zamkniętego nr RPMA.09.02.02-IP.01-14-033/16 w ramach Osi priorytetowej IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem.

Zasadniczym celem tego programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego.

Realizacja bezpłatnych i dobrowolnych badań przesiewowych słuchu zaplanowana jest w dwóch edycjach – w okresie od października 2017 r. do czerwca 2018r. (dla uczniów uczęszczających do klas I w roku szkolnym 2017/2018), oraz od września 2018 r. do grudnia 2018 r. (dla uczniów uczęszczających do klas I w roku szkolnym 2018/2019). Badania prowadzone będą w szkołach. Przed przystąpieniem do badań odbędą się spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców pierwszaków.

Zachęcamy rodziców do udziału w programie.

Audiometryczne badania słuchu zostaną wykonane przez przeszkolone osoby, w trakcie zajęć lekcyjnych w szkołach, po uprzedniej kwalifikacji lekarskiej. Badania słuchu są nieuciążliwe, nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas testu dziecko ma założone na głowę słuchawki i sygnalizuje przez podniesienie ręki lub naciśnięcie przycisku, czy słyszy prezentowane dźwięki.
Rodzice lub opiekunowie wszystkich zbadanych dzieci otrzymają pisemną informację o wynikach badania, natomiast rodzice dzieci, u których wystąpi podejrzenie zaburzeń słuchu, otrzymają wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Dodatkowe informacje o programie dostępne są na stronie internetowej: przesiewy-mazowsze.ifps.org.pl

Komentarz

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna